V Centru za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad je družba Kostak odprla novo proizvodno linijo za alternativna goriva. Na liniji bodo izdelovali goriva iz nenevarnih odpadkov, ki jih ni mogoče ponovno uporabiti ali reciklirati, in s tem bistveno prispevali k zmanjševanju odlaganja odpadkov ter pridobivanju novih virov. Slavnostna govornica je bila ministrica za okolje in prostor Irena Majcen. Ob tej priložnosti je bila podpisana tudi koncesijska pogodba za opravljanje gospodarskih javnih služb v občini Krško za obdobje 2017-2024.

Otvoritev Linije za proizvodnjo alternativnih goriv

Z odprtjem proizvodne linije družba Kostak zaokrožuje celovit sistem ravnanja z odpadki, ki bo omogočil, da bo po obdelavi na odlagališče odloženih le pet odstotkov odpadkov. Na liniji bodo iz delov nenevarnih odpadkov, ki jih ni mogoče ponovno uporabiti ali reciklirati, pridobivali trdna alternativna goriva oziroma SRF (solid recovered fuels).

Glavni uporabniki trdnih alternativnih goriv so cementarne. Družba Kostak bo oskrbovala cementarne v širši regiji (Avstrija, Madžarska, Slovaška, Hrvaška in Slovenija). Uporaba trdnih alternativnih goriv je neposredno regulirana s predpisi in standardi EU, ki zagotavljajo, da pri uporabi ne prihaja do negativnih vplivov na okolje. Ti standardi so neprimerno strožji, kot standardi pri uporabi premoga in petrol koksa.

Kapaciteta proizvodne linije je 10 ton na uro oziroma 30.000 ton letno, okoljsko dovoljenje pa omogoča proizvodnjo 22.000 ton letno. Naložba v proizvodnjo alternativnega goriva je vredna 2,5 milijona evrov, pri tem pa je pomembno tudi ustvarjanje novih delovnih mest. V letih od 2012 do 2016 jih je družba Kostak na Centru za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad uspela ustvariti 55.

»Danes smo tu, ker Kostak noče biti nemi opazovalec, ampak prevzema svoj del odgovornosti za danes in za prihodnje rodove«, je dejal Miljenko Muha, predsednik družbe Kostak d.d. Ob tem je še dodal: »Trajnostno usmerjen razvoj in prehod v zeleno gospodarstvo ponujata priložnosti, ki smo jih uspešno vključili v naše poslovne cilje. Učinkovito upravljanje z naravnimi viri, povečana konkurenčnost, samooskrba z energijo, zmanjšanje pritiskov na okolje so samo nekateri od ciljev, ki smo jih uspeli doseči in smo jim zavezani tudi v prihodnje.«

Podpis koncesijske pogodbe za izvajanje gospodarskih javnih služb

Ob otvoritvi proizvodne linije za alternativna goriva je bila v Centru za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad podpisana koncesijska pogodba za opravljanje gospodarskih javnih služb v občini Krško za obdobje 2017-2024.

Z letošnjim letom se izteka obstoječa koncesijska pogodba, zato je bil v marcu objavljen javni razpis za podelitev koncesije za novo osemletno obdobje. V aprilu je bil izveden razpisni postopek, pri čemer je izvajanje gospodarskih javnih služb oddano edinemu ponudniku Kostaku d.d. V obdobju 2017-2024 bo tako dejavnosti oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenje odpadnih voda, zbiranja komunalnih odpadkov, urejanja pokopališč in izvajanja pogrebne službe, vzdrževanja občinskih javnih cest, javne razsvetljave, izobešanje zastav ter okraševanje v naseljih izvajal dosedanji koncesionar. Pogodbo sta podpisala župan občine Krško mag. Miran Stanko in predsednik uprave družbe Kostak d.d. Miljenko Muha. S podelitvijo koncesije je zagotovljeno nemoteno izvajanje dejavnosti in podano zagotovilo za njihov razvoj v naslednjem 8 letnem obdobju.