Posavje dobilo enega najsodobnejših centrov za ravnanje z odpadki v Sloveniji in širši regiji

Krško, 10. 12. 2024 Novozgrajeni Center za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad (CRO SSG) je pred dnevi od pristojnega ministrstva za naravne vire in prostor pridobil dovoljenje za poskusno obratovanje. Naložba, katere vrednost je 30 milijonov evrov, in katere namen je zagotoviti celostno ravnanje z odpadki, skladno z najvišjimi okoljskimi in varnostnimi standardi, je eden najpomembnejših infrastrukturnih dosežkov v Sloveniji v zadnjem obdobju. Tehnološke značilnosti in zmogljivosti novi CRO SSG umeščajo med najboljše tovrstne objekte ne le pri nas, temveč v širši regiji.

Prvi objekti CRO SSG so bili zgrajeni že leta 2003, tedaj je center obsegal sprejemni plato s tehtnico, nadstrešnico za obdelavo, prostor za skladiščenje ločeno zbranih frakcij odpadkov ter plato za kompostiranje. V letu 2006 je bila zgrajena prva ročna sortirna linija z avtomatsko balirko.

Center je v letu 2012 nadgradila avtomatizirana sortirna linija za obdelavo mešanih komunalnih odpadkov. V letu 2015 je sledila izgradnja pokrite kompostarne, ki omogoča obdelavo bioloških odpadkov, celovit sistem ravnanja z odpadki pa je zaključila proizvodna linija za alternativna goriva, ki deluje od leta 2016. Slednja iz delov nenevarnih odpadkov, ki jih ni mogoče ponovno uporabiti ali reciklirati, pridobiva trdna alternativna goriva. Glavni porabniki teh goriv so cementarne, družba Kostak pa z njimi oskrbuje cementarne v širši regiji (Slovenija, Avstrija, Slovaška in Hrvaška).

Ker je postajal center premajhen, se je v začetku prejšnjega desetletja začelo načrtovanje novega, tehnološko zmogljivejšega in naprednejšega objekta. Proces se je začel med leti 2010 in 2012, ko so bila v državnem prostorskem načrtu opredeljena dodatna zemljišča za širitev. Postopno je družba Kostak odkupovala tudi zemljišča v neposredni bližini obstoječega centra, ki so bila delno degradirana zaradi preteklih praks ravnanja z  odpadki.

Novozgrajeni CRO SSG danes pooseblja tehnološko odličnost in odgovornost do okolja. Center omogoča sortiranje odpadkov s pomočjo sit, magnetnih ločevalnikov zračnih separatorjev, optičnih separatorjev ter druge napredne opreme za predelavo. Vse dejavnosti potekajo v zaprtih prostorih, kar bistveno zmanjšuje emisije prahu, vonja in odpadnih voda. Poleg tega so v centru nameščeni napredni protipožarni sistemi, ki zagotavljajo varnost tako za zaposlene kot za okolico.

V neposredni bližini novega CRO SSG je na novo vzpostavljeno tudi akumulacijsko jezero kot dodatni ukrep za zagotavljanje požarne varnosti.

Obdelava odpadkov poteka na CRO SSG, končno odlaganje pa na regijskem odlagališču CeROD v Leskovcu pri Novem mestu.

Vrednost vzpostavitve novega CRO SSG znaša 30 milijonov evrov, ki jih je v celoti zagotovila družba Kostak.

Pomen novega centra presega lokalne meje. Njegova tehnologija in zmogljivosti omogočajo bistveno povečanje deleža recikliranih surovin in zmanjšanje količine odpadkov za odlaganje. Hkrati center podpira krožno gospodarstvo z zagotavljanjem alternativnih goriv za industrijo.

 

Center za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad v številkah 

Letno obdela:

  • do 170.000 ton mešanih in kosovnih komunalnih ter industrijskih odpadkov,
  • do 30.000 ton mešane komunalne embalaže,
  • do 10.000 ton bioloških odpadkov,
  • do 40.000 ton gradbenih odpadkov.

V procesu obdelave nastane:

  • do 25.000 ton uporabnih surovin,
  • do 160.000 ton odpadkov namenjenih za energetsko izrabo (sežig),
  • do 40.000 ton zemljine in minerali, ki se uporabljajo za beton in opeko,
  • do 10.000 ton odpadkov namenjenih za odlaganje,
  • do 8.000 ton komposta različne kvalitete.

Celotni sistem ravnanja z odpadki omogoča obdelavo 95 odstotkov mešanih komunalnih odpadkov, kar pomeni, da se na odlagališče odloži zgolj do 5 % odstotkov obdelanih mešanih komunalnih odpadkov.

Zgodovina upravljanja z odpadki na območju Spodnjega Starega Grada

Družba Kostak je leta 1979 prevzelo upravljanje deponije Spodnji Stari Grad, ki je bilo neurejeno zaradi nenadzorovanega odlaganja odpadkov. Poglavitni delež odpadkov na deponiji so predstavljali odpadki nekdanje tovarne Đuro Salaj, odpadke pa so tja vozili tudi iz občin Krško, Sevnica in Kostanjevica na Krki. Takratni sistemi ravnanja z odpadki so bili daleč od današnjih standardov. Mešani komunalni odpadki so se prosto kopičili, brez ločevanja, obdelave ali nadzora nad njihovimi vplivi na okolje.

Do pomembnega preobrata na področju ravnanja z odpadki je prišlo v 90-letih, zlasti pa po letu 2003, ko so bili na območju, ki ga je s svojo dejavnostjo pokrivala družba Kostak vzpostavljeni ekološki otoki in zbiralnice odpadkov, s čimer je bilo omogočeno doslednejše ločevanje odpadkov in s tem zmanjševanje okoljskih obremenitev.

V tistem obdobju je družba Kostak v sodelovanju z občino Krško pripravilo akcijski načrt gospodarjenja z odpadki v občini, ki je zajemal postavitev sistema ločenega zbiranja odpadkov in izgradnjo objektov za obdelavo odpadkov. Skladno s tem načrtom se je v letu 2007 začelo postopno zapiranje odlagališča odpadkov Spodnji Stari Grad, leta 2009 je bilo odlagališče v celoti sanirano in je skladno s tedanjo zakonodajo pridobilo odločbo o zaprtem odlagališču.

Družba Kostak je pospešila vlaganja v vzpostavitev sistema ločenega zbiranja odpadkov in izgradnjo CRO in s tem zmanjšala količine odloženih odpadkov, posledično pa prispevala k manjšim ekološkim vplivom na okolje in nižjim cenam ravnanja z odpadki.

Količine odloženih odpadkov na CEROD so se tako drastično zmanjšale in sicer iz 13 tisoč ton v letu 2002, na 3,8 tisoč ton v letu 2012 in na 140 ton v letu 2023.

 

Kronološki opis gradnje CRO Spodnji Stari Grad

Investicija je od leta 2003 do danes potekala v več fazah:

  • izgradnja tehtnice in nadstrešnice s kompostarno v letu 2003;
  • izgradnja ročne sortirnice in prekladalne postaje in avtomatske balirke v letu 2006;
  • začetek zapiranja odlagališča nenevarnih odpadkov v letu 2007 in izdaja odločbe o zaprtju v letu 2009;
  • izgradnja naprave za mehansko obdelavo mešanih komunalnih odpadkov in sortiranje mešane embalaže v letu 2012;
  • izgradnja zaprtega objekta za biološko obdelavo ločeno zbranih bioloških odpadkov in biološke obdelave MKO z ustreznimi biofiltri v letu 2015;
  • izgradnja linije za proizvodnjo trdnih goriv iz odpadkov v letu 2016,
  • prestavitev sortirnice papirja,
  • izgradnja novega razširjenega CRO SSG v letu 2024.

Kratka predstavitev družbe Kostak

Kostak, komunalno in gradbeno podjetje, d. d., je družba s 70-letno tradicijo. Je največje podjetje na področju komunalnih dejavnosti v Sloveniji in vodilno gradbeno podjetje v posavski regiji.

Družba je v večinskem lastništvu Mestne občine Krško (43 %) ter 25 preostalih lastnikov, med katerimi je tudi Občina Kostanjevica na Krki.

12 odstotkov prihodkov družbe predstavljajo dejavnosti gospodarskih javnih služb, ki jih Kostak izvaja v mestni občini Krško in občini Kostanjevica na Krki, preostalo večino, 88 odstotkov prihodkov, pa družba ustvari s tržnimi dejavnostmi, predvsem na področju gradbeništva, pa tudi obdelave odpadkov, vzdrževalnih in čistilnih ter ostalih dejavnosti in storitev.

Družba je eden največjih zaposlovalcev v regiji. Za primerjavo: leta 2011 je bilo v njej 350, medtem ko to število danes že presega 700.

Posluje na slovenskem in tujih trgih: hrvaškem, srbskem in nemškem in slovi po zanesljivem poslovanju in nenehnem vlaganju v razvoj. Njihovo znanje in tehnologija postavljata standarde za trajnostno ravnanje z odpadki ne le v Sloveniji, temveč tudi širše.

Tesno sodelovanje z lokalno skupnostjo ter dolgoletna podpora števnim dejavnostim in društvom, od športnih, humanitarnih, do kulturnih, je prepoznavna zaveza delovanja podjetja, le-to pa jo uresničuje tudi skozi projekte okoljskega ozaveščanja in sodelovanje z izobraževalnimi ustanovami.

Novinarske konference se je udeležil tudi predsednik sveta Krajevne skupnosti Jože Stibrič. Na ogledu novega centra, ki je sledil po novinarski konferenci, pa je bil prisoten tudi župan Mestne občine Krško Janez Kerin.  

 

 

Več informacij:

Sabina Žibert

Vodja Službe za odnose z javnostmi

e-pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

telefon: 051 345 591