Z namenom zagotavljanja boljše varnosti zaposlenih in tudi varnosti občanov v našem okolju, smo se v družbi Kostak odločili za nakup dveh defibrilatorjev. Nameščena sta v sprejemni pisarni upravne zgradbe družbe in v Centru za ravnanje z odpadki v Spodnjem Starem Gradu.
V sejni sobi upravne stavbe je v četrtek, 22. oktobra 2015, potekalo usposabljanje za delo z defibrilatorjem, ki ga je vodila gospa Polona Turek. Usposabljanja se je udeležilo 20 zaposlenih in se seznanilo z osnovami oživljanja dojenčka, otroka in odrasle osebe ter s postopkom defibrilacije. Pridobivanje znanj s področja oživljanja je ključnega pomena za preživetje bolnika, saj so bolezni srca in oživlja najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji, delež nenadnega srčnega zastoja pa predstavlja 12 % vseh naravnih smrti.
Uporaba aparata je enostavna in varna, saj nas vodi in usmerja, samodejno pripravi analizo pacienta in preverja delovanje aparata. Nekaj zaposlenih ima opravljeno tudi prvo pomoč in prav vsi se zavedamo, da je vsakdo dolžan poškodovanemu ali bolnemu v nujnih primerih po svojih močeh in sposobnostih nuditi pomoč.
Brez izvajanja temeljnih postopkov oživljanja jih preživi manj kot 7 %. Ob pravilnih stisih prsnega koša in umetnem dihanju je preživetje med 10 in 20 %. Z uporabo defibrilatorja pa se delež oseb, ki preživijo srčni zastoj, še poveča in znaša med 24 in 52 %.
Zato so defibrilatorji so postali nepogrešljivi del našega vsakdanjika. Pomembno je, da se zavedamo, da lahko znanje oživljanja in uporaba defibrilatorja že jutri reši kakšno življenje.