Kaj ne sodi v kanalizacijo?

V kanalizaciji, greznicah in malih komunalnih čistilnih napravah pogosto najdemo stvari, ki vanje ne sodijo! Za zagotavljanje nemotenega procesa v internih inštalacijah in kanalizacijskem omrežju nikakor ne odlagajte v odtoke vlažilnih robčkov, palčk za ušesa in odpadnih olj. Navedeno ovira ali celo onemogoča pretok odpadne vode in škoduje napravam na kanalizacijskem sistemu (poškodbe, obrabe, okvare, ustavitve procesov čiščenja, itd.).

Sporočanje stanja vodomera preko komunala.info in prejemanje eRačuna

Kot izvajalec javne službe moramo najmanj enkrat letno ugotavljati dejansko porabo in narediti poračun preteklega obračunskega obdobja. V kolikor želite popis vodomera tudi v vmesnem obdobju (v izogib poračunom), nam lahko mesečno, in sicer do 25. v mesecu, sporočate stanja porabe vode na telefonske številke, navedene na računu. Prav tako imate možnost sporočanja stanja porabe preko spletnega mesta www.komunala.info.

Račune za komunalne in druge storitve lahko poravnate na blagajni naše družbe vsak delovni dan od 7. do 15. ure.

Izdan račun družbe Kostak vam lahko posredujemo na vaš e-naslov ali neposredno v vašo banko. Storitev eRačun je brezplačna in nadomesti mesečni tiskani račun, ki ga prejemate po klasični pošti in omogoča prihranek časa in stroškov. Odločite se lahko za prejemanje eRačunov v svoj predal elektronske pošte (email) ali/in v svojo elektronsko banko. Pošiljanje računov v elektronski obliki omogočamo vsem strankam – fizičnim in pravnim osebam. Za naročilo je potrebna prijava oziroma sprememba nastavitev na portaluKomunala.info, v vaši elektronski banki ali izpolnitev obrazca (Vloge), ki ga najdete skupaj z navodili na tej povezavi.

Prizadevamo si, da bi v prihodnje pošiljali čim manjše število papirnatih računov, zato se vsem uporabnikom elektronskega bančništva zahvaljujemo za prispevek k varovanju okolja!

Ravnanje z odpadki

  • V mesecu septembru smo izvajali akcijo zbiranja nevarnih odpadkov iz gospodinjstev, skupno smo zbrali 2.491 kg nevarnih odpadkov. Nevarne odpadke in ostale ločeno zbrane odpadke lahko skozi vse leto oddajate na Centru za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad, ob delavnikih med 7.00 in 20.00 (marec−oktober), v zimskem obdobju pa med 7.00 in 18.00 (november−februar), ob sobotah med 7.00 in 12.00.
  • Vsako gospodinjstvo lahko enkrat letno naroči brezplačen odvoz kosovnih odpadkov na telefonsko številko 07 48 17 278.

V posodo za biorazgradljive odpadke odlagamo:

  • kuhinjske odpadke (zelenjavni in sadni odpadki, vključno z odpadki citrusov, kavna gošča in filter vrečke, jajčne lupine,
  • papirnate brisače in papirnate vrečke, ostanki hrane),
  • vrtne odpadke (pokošena trava, zemlja lončnic, listje, rože, plevel, ohlajen lesni pepel),
  • kuhinjske papirne brisače, robčke za nos in serviete odložite med bio odpadke, saj se zelo hitro razkrojijo.

V posodo za biorazgradljive odpadke ne odlagamo: ostankov rib in surovega mesa (to sodi v posodo za ostanek odpadkov). Za ostanke kolin ter poginule živali pa je potrebno kontaktirati Veterinarsko upravo. Biorazgradljivi odpadki se lahko odlagajo neposredno v posodo ali v papirnatih vrečkah oziroma zaviti v časopisni papir. V trgovinah so na voljo tudi posebne biološko razgradljive vrečke. Biorazgradljivih odpadkov ne odlagajte v plastičnih vrečkah, saj s tem onemogočite nadaljnji proces predelave!