Z marcem 2015 smo pričeli cene komunalnih storitev obračunavati po veljavni uredbi, zato so vsi uporabniki naših storitev v občini Krško prejeli zloženko, kjer so predstavljene spremembe pri obračunu komunalnih storitev. Najdete jo tudi na tej povezavi.

Posvet “Vodni viri in trajnostni razvoj”

Ob svetovnem dnevu voda, ki je namenjen opozarjanju širše javnosti o pomenu vode za naše življenje, je v sredo, 25. marca, v organizaciji družbe Kostak in občine Krško potekal posvet »Vodni viri in trajnostni razvoj«. Sodelovali so predstavniki Občine Krško, Zveze ekoloških gibanj ter podjetij Infra in Kostak. Udeleženci posveta so se seznanili s stanjem vodnih virov na območju občin Krško in Kostanjevica na Krki in aktivnostmi za njihovo zaščito, vlaganji v gospodarsko javno infrastrukturo na področju oskrbe s pitno vodo ter vplivi hidroelektrarn in spremljajoče infrastrukture na vodne vire.

Trenutno stanje v Sloveniji kaže, da so razpoložljive količine pitne vode dovolj velike, in bodo ob pogoju, da bomo vodne vire  ustrezno varovali, zadostile potrebam po pitni vodi tudi v bodoče. Okolje in s tem tudi voda so dediščina našim vnukom, zato ima vsakdo pravico do zdravega in čistega okolja ter pitne vode, kar bomo dosegli z aktivno zaščito vodovarstvenih območij in ustreznim čiščenjem odpadnih voda. Vsi skupaj si moramo prizadevati za urejeno in čisto okolje, ki bo tudi v prihodnje zagotavljalo, da bomo lahko pili kakovostno pitno vodo iz pipe.

Ravnanje z biorazgradljivimi odpadki in poostren nadzor nad ločevanjem

  • na velikonočni ponedeljek, 6. 4. 2015, ter na dan boja proti okupatorju (prav tako ponedeljek), 27. 4. 2015, ne bo odvoza odpadkov, le ta bo v obeh primerih organiziran z enodnevnim zamikom, to velja tako za odvoz mešanih kot biorazgradljivih odpadkov
  • tudi na praznik dela, v petek, 1. 5. 2015, odvoza odpadkov ne bo, bil bo enodnevni zamik.

Skladno z uredbo o ravnanju z biorazgradljivimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom je najbolj priporočljivo KOMPOSTIRANJE biorazgradljivih odpadkov v gospodinjstvu. Na območjih, kjer je že urejen odvoz biorazgradljivih odpadkov po sistemu od vrat do vrat, jih odlagamo v posode rjave barve. Drugod je omogočena oddaja na zbiralnicah. Biorazgradljivi odpadki se lahko odlagajo neposredno v posodo ali v papirnatih vrečkah oziroma zaviti v časopisni papir. V trgovinah so na voljo tudi posebne biološko razgradljive vrečke.

V nadaljevanju vam podajamo nekaj napotkov, kaj spada v posode za biorazgradljive odpadke:

  • kuhinjski odpadki (zelenjavni in sadni odpadki, vključno z odpadki citrusov, kavna gošča in filter vrečke, jajčne lupine, papirnate brisače in papirnate vrečke, ostanki hrane),
  • vrtni odpadki (pokošena trava, zemlja lončnic, listje, rože, plevel, lesni pepel (ohlajen)).

V posodo za biorazgradljive odpadke pa ne odlagamo: ostankov rib in surovega mesa; to sodi v posodo za ostanek odpadkov.

Za ostanke kolin ter poginule živali pa je potrebno kontaktirati veterinarsko upravo.

Obveščamo vas, da izvajamo poostren nadzor vsebine odpadkov v posodah za mešane komunalne odpadke. V primeru nepravilnega odlaganja vam Medobčinski inšpektorat izda globo, zato predlagamo, da odpadke dosledno ločujete.