S 1. marcem so v občini Krško v veljavi nove cene komunalnih storitev, ki so posledica državne uredbe o metodologiji za oblikovanje cen na tem področju. Največji spremembi novega načina obračuna sta:

  • obvezna uvedba omrežnin oziroma stroškov javne infrastrukture
  • izenačitev cene komunalnih storitev za gospodinjstva in gospodarstvo

Za posamezno dejavnost gospodarske javne službe so po novem ločeno prikazene postavke:

  • cene izvajanja storitev (spremenjliv del, ki se zaračuna glede na porabo)
  • omrežnine oziroma cene javne infrastrukture (stalen del, ki se zaračuna neodvisno od porabe, glede na priključno moč, npr. velikost vodomera)

Cena izvajanja storitve pokriva stroške izvajanja javne službe. Omrežnina je namenjena kritju stroškov najemnine za sredstva javne infrastrukture, ki ga naše podjetje plačuje lastnikom infrastrukture za obnovo in investicijsko vzdrževanje komunalne infrastrukture.

Več informacij

Podrobne informacije o obračunu komunalnih storitev so predstavljene na spodnjih povezavah:

Za dodatna vprašanja smo dosegljivi:

  • na elektronskem naslovu: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
  • na telefonskih številkah: 07/48 17 223 ali 48 17 200

Odgovori na najpogostejša vprašanja

  1. Zakaj so se cene spremenile?

V začetku leta 2013 je bila uveljavljena nova vladna uredba, ki je bistveno spremenila način oblikovanja cen obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode ter ravnanja z odpadki). Izvajalce javnih služb in pristojne občinske organe je navedena uredba zavezala, da uskladijo občinske odloke in prilagodijo cene določilom vladne uredbe. Zaradi navedenega smo morali tudi v našem podjetju pripraviti elaborate s preračuni cen in jih predložiti v potrditev Občinskima svetoma Občine Kostanjevica na Krki in Krško.

  1. Katere so najpomembnejše spremembe preračuna cen?

Postavk na računih je bistveno več in so bolj razčlenjene kot do sedaj. Na drugi strani pa so nekatere sestavine cene, ki so bile do sedaj prikazane posebej, združene z drugimi postavkami. Tako je vodno povračilo postalo sestavni del cene vodarine, števnina je vključena v omrežnino. Pri ravnanju z odpadki je cena prikazana ločeno za vsako od dejavnosti javne službe.

  1. Kako se oblikujejo cene storitev?

Cene so oblikovane na podlagi pričakovanih stroškov prihodnjega obračunskega obdobja. Oblikovane so torej predračunske cene posameznih storitev. Izvajalci gospodarskih javnih služb so zato zavezani, da enkrat letno preverjajo skladnost predračunskih cen z dejanskimi. V primeru previsokih odstopanj (več kot 10 %) so dolžni vključiti presežke v izračune novih predračunskih cen in jih predložiti pristojnim občinskim organom.

  1. Zakaj toliko različnih postavk na računih?

V okviru vladne uredbe, ki je predpisala način oblikovanja cen, so tudi določbe o obveznem izpisu postavk na računu za storitve javnih služb. S tem naj bi se zagotovilo, da bo iz računov jasno razvidna cena posamezne javne službe, ločeno za spremenljivi in stalni del cene.

  1. Čemu je namenjena omrežnina?

Omrežnina predstavlja stalni (fiksni) del cene javne službe in je namenjena kritju stroškov najemnine za sredstva javne infrastrukture, ki ga naše podjetje plačuje lastnikom infrastrukture. Višina najemnine in s tem tudi omrežnine, se oblikuje na podlagi določb Uredbe o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Ur. l. RS št. 87/2012 s spremembami). Zbrana sredstva iz naslova najemnine lastniki namenijo za tekoče in investicijsko vzdrževanje gospodarske javne infrastrukture.

  1. Ali so katere od novih cen subvencionirane?

Da. Občina Kostanjevica na Krki subvencionira omrežnino za dejavnost odvajanja in čiščenja komunalnih in padavinskih odpadnih voda. Občina Krško subvencionira omrežnino za dejavnost odvajanja komunalnih in padavinskih odpadnih voda in prevzem grezničnih gošč in blata iz MKČN ter ob tem določi višino subvencije.

  1. Okoljsko dajatev za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda

Osnova za zaračunavanje je vladna Uredba o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda. Dajatev se obračuna na osnovi merjenja odvzema pitne vode. V primeru, da zavezanec nima merjenja odvzema pitne vode, je osnova za obračun število stalno prijavljenih prebivalcev v stavbi. Okoljska dajatev se na osnovi vloge ne plačuje za odpadno vodo, ki nastaja v kmetijstvu in se tudi uporablja v kmetijstvu na kmetijskih zemljiščih. V kolikor se komunalne odpadne vode čistijo na čistilni napravi ali mali čistilni napravi, se zaračuna samo 10 % vrednosti cene. Višino dajatve predpiše Vlada Republike Slovenije s posebnim sklepom, zbrana sredstva pa so namenjena za izgradnjo komunalne infrastrukture (kanalizacijskega omrežja, čistilnih naprav,  ..).