Ob svetovnem dnevu voda, ki je namenjen opozarjanju širše javnosti o pomenu vode za naše življenje, je v sredo, 25. marca, v organizaciji družbe Kostak potekal posvet »Vodni viri in trajnostni razvoj«. Sodelovali so predstavniki Občine Krško, Zveze ekoloških gibanj ter podjetij Infra d.o.o. in Kostak d.d. Namen posveta je bil javnost seznaniti s stanjem vodnih virov in aktivnostmi za njihovo zaščito, vlaganji v gospodarsko javno infrastrukturo na področju oskrbe s pitno vodo ter vplivi hidroelektrarn in spremljajoče infrastrukture na vodne vire.

 

Trenutno stanje v Sloveniji kaže, da so razpoložljive količine pitne vode dovolj velike, da bodo zadostile potrebam po pitni vodi tudi v bodoče, ob pogoju, da bomo vodne vire  ustrezno varovali. Karel Lipič, predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije, je v predstavitvi z naslovom “Vsakdo ima pravico do zdravega in čistega okolja ter pitne vode” poudaril, da je okolje in s tem tudi voda dediščina naših vnukov, zato si moramo vsi skupaj prizadevati, da jim slednje zapustimo urejeno in čisto. Posebno pozornost je po njegovem mnenju potrebno nameniti zaščiti vodovarstvenih območij, čiščenju odpadnih voda in ureditvi vodnih pravic.

 

Vodja enote Vodovod in kanalizacija v podjetju Kostak Špela Arh Marinčič je v predavanju z naslovom »Zaščita vodnih virov in zagotavljanje kakovosti pitne vode« predstavila vodne vire, iz katerih se črpa vodo za oskrbo javnih vodovodov v občinah Krško in Kostanjevica na Krki, načine zaščite vodnih virov, problematiko kakovosti vode ter aktivnosti za zagotavljanje kakovosti pitne vode. Prednostna naloga pri opravljanju te dejavnosti je zagotavljanje varne oskrbe s pitno vodo.

 

Iz Občine Krško je o vlaganjih v gospodarsko javno infrastrukturo na področju oskrbe s pitno vodo govoril Matjaž Pirc iz Oddelka za gospodarsko infrastrukturo. Poudaril je, da dejavnost oskrbe s pitno vodo v občini Krško obsega 670 km vodovodnega omrežja in okoli 100 objektov. Približno 89 % prebivalcev se oskrbuje iz javnega vodovoda, zasebni sistemi pa so predvsem v severnem delu občine. V preteklih letih je občina veliko vlagala v izboljšanje vodovodnega in kanalizacijskega sistema, projekt Hidravlične izboljšave na območju Posavja – Krško pa je v zaključni fazi. Cilj je predvsem zmanjšanje vodnih izgub in kakovostna oskrba s pitno vodo.

 

Vplive hidroelektrarn in spremljajoče infrastrukture na vodne vire pa je zbranim podal Aljoša Preskar iz podjetja Infra. Predstavil je ureditve vezane na vodne vire in poudaril, da se je v povezavi z njimi bistveno izboljšala poplavna varnost na spodnji Savi.

 

Prisotne sta pozdravila tudi predsednik uprave družbe Kostak d.d. Miljenko Muha, župan Občine Krško mag. Miran Stanko in podžupanja Ana Nuša Somrak. Posvet je povezoval Jože Leskovar, direktor Sektorja komunale v Kostaku. Zaključek posveta je, da moramo o vodi razmišljati sedaj, ko imamo na voljo še veliko vodnih virov, skrbeti moramo, da je voda čim bolj kakovostna, da jo bomo lahko še dolgo pili iz pipe.