TRDOTA PITNE VODE

Trdota vode je sestavljena iz začasne trdote (ali karbonatne trdote) in trajne trdote (ali nekarbonatne trdote). Začasno trdoto vode lahko odstranimo s prekuhavanjem; pri segrevanju vode se namreč kalcijevi in magnezijevi hidrogenkarbonati pretvorijo v netopne karbonate.

Enote

Trdoto lahko izražamo z različnimi merili. Standardizirana enota je izražena v miligramih kalcijevega karbonata na liter (mg/L CaCO3), pogosto pa se uporabljajo nemške trdotne stopinje (°dH), kjer ena stopinja pomeni vsebnost 10 mg CaO na 1 L vode).

 

Trdotne lestvice

  • Nemške stopinje (°dH) – 1 °dH ustreza 1 mg CaO v 100 mL vode
  • Francoske stopinje (°fH) – 1 °fH ustreza 1 mg CaCO3 v 100 mL vode
  • Clarkove stopinje (°Clark)/Angleške stopinje (°E) – 1 °Clark ustreza 1 grain CaCO3 v 1 imperialni galoni vode
  • Ameriške stopinje (°trdote) – 1 °trdote ustreza 1 mg CaCO3 v 1 L vode (= 1 mg/L ali 1 ppm)

 

Trdota pitne vode iz vodnih virov se razlikuje. V javnih vodovodnih sistemih v občinah Krško in Kostanjevica na Krki je voda pretežno srednje trda.

Celokupna trdota pitne vode na vodovodnih sistemih:

 

VODNI KAMEN

Kako nastaja vodni kamen?

Pri segrevanju se iz vode izločata kalcij in magnezij, ki se v obliki vodnega kamna odlagata na stenah cevi, na grelcih in sanitarnih armaturah. Pri višjih temperaturah količine odloženega kamna naraščajo.

Ali je treba vodo mehčati?

Mehčanje vode je potrebno v posebnih primerih, ko potrebujemo mehkejšo ali popolnoma demineralizirano vodo, na primer za ogrevalne sisteme, zahtevnejše klimatske naprave in za razne profesionalne gospodinjske aparate (avtomate za pripravo napitkov ipd.).

 

Pred uporabo strojev (pralni, pomivalni) ne pozabite prebrati in upoštevati navodil za nastavitev mehčalnika vode.

 

Kako očistimo vodni kamen z naravnimi sredstvi?

Alkoholni kis (nearomatiziran), ki ga sicer uporabljamo za vlaganje živil, dobro raztaplja vodni kamen. Pripravimo si pršilko z mešanico vode in kisa v razmerju 0,5 l vode in 0,5 dcl kisa in poškropimo umivalnike in pipe. Nato jih obrišemo s krpo in odstranimo vodni kamen. Če se ga je nabralo več, uporabimo samo kis. Manjše obloge vodnega kamna na pipah lahko očistimo tudi s citronko ali limono.

 

Vodni kamen na mrežicah na pipah in prhah

Če je voda trša, se mrežice hitro zamašijo. Treba jih je odviti in čez noč namočiti v kisu. Naslednje jutro bodo kot nove, voda pa ne bo več škropila naokoli.

 

Vodni kamen v kotličkih

Tudi v straniščnih kotličkih vodni kamen, ki se sčasoma nabere, otežuje njihovo delovanje. Od časa do časa nalijte v kotliček kis in pustite delovati nekaj ur. Če imate doma malo komunalno čistilno napravo (MKČN), s kisom ne smete pretiravati, saj bo to poslabšalo njeno delovanje.

 

Vodni kamen v grelnikih vode

V grelnik vode zlijemo kis (do minimalne količine) in zavremo. Pustimo stati nekaj časa, nato pred ponovno uporabo še enkrat zavremo vodo in zlijemo. Grelnike lahko očistimo tudi tako, da v vodo stresemo citronko in zavremo.